5 bdow
Aktualności
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE III TURNUSU SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ
21.12.2017
5 batalion dowodzenia

W przeddzień uroczystego zakończenia III turnusu służby przygotowawczej w dniu 20 grudnia, na stołówce żołnierskiej w 5 batalionie dowodzenia odbyło się spotkanie wigilijne przygotowane dla żołnierzy 7 kompanii szkolnej.

Zastępca dowódcy batalionu Major Mariusz Brodalka razem z kapelanem 5 batalionu, Porucznikiem Karolem Bieglukiem oraz kadrą 7 kompanii szkolnej życzyli wszystkim żołnierzom młodego rocznika spełnienia marzeń
i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu.

Spotkanie było również okazją do złożenia podziękowań dla kadry 7 kompanii szkolnej na czele z dowódcą Kapitanem Piotrem Rowińskim za trud włożony w szkolenie oraz za przygotowanie młodych ludzi do przyszłej służby zawodowej w szeregach Wojska Polskiego.

Tekst: st. szer. Andrzej MICHOŃ

Zdjęcia: st. szer. Marcin PAŁKA


21 grudnia na placu apelowym w 5 batalionie dowodzenia miało miejsce oficjalne zakończenie czteromiesięcznego szkolenia elewów III turnusu służby przygotowawczej.

Zgodnie z ceremoniałem na plac została wprowadzona kompania honorowa a w dalszej części uroczystości na maszt wciągnięto Flagę Państwową przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.

Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu, przejawianie inicjatywy w służbie oraz nienaganna postawę żołnierską, listami gratulacyjnymi wyróżnieni zostali:

szer. elew. Mateusz Gaj

szer. elew. Krystian Cholewa

szer. elew. Sylwester Juszczyk

szer. elew. Artur Maniura

szer. elew. Bartłomiej Przybyłek

szer. elew. Bartłomiej Ozdoba

szer. elew. Tomasz Kawa

szer. elew. Maciej Cichawa

Zastępca dowódcy batalionu, Major Mariusz Brodalka przypomniał, że dzień 21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

W tym właśnie dniu, w roku 2011 o godzinie 10.30 naszego czasu, w prowincji Ghazni, patrol Zespołu Odbudowy Prowincji najechał na minę pułapkę. Zginęło pięciu polskich żołnierzy służących w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Najmłodszy z nich miał zaledwie 22 lata.

21 grudnia ma być także dniem zadumy nad tym, że służba z "biało czerwoną na ramieniu"  wymaga czasem złożenia najwyższej ofiary.

Uroczystość zakończenia szkolenia III turnusu służby przygotowawczej zakończyła defilada pododdziałów 5 batalionu dowodzenia.

 

 

Tekst i zdjęcia: st. szer. Andrzej MICHOŃ

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych